Nauka programowania na studiach – czy warto?

Jeżeli tylko ma się taką możliwość, by wybrać się na studia, rzeczywiście warto się na nie udać. Nauki nigdy dość. Studiowanie ma sens nawet w wieku dorosłym czy starszym, a zwykle wtedy człowiek bardziej je docenia i lepiej wykorzystuje, bo nie interesuje go już typowe studenckie życie, polegające na ciągłym imprezowaniu, a jedynie możliwość przyswojenia konkretnej rzeczowej wiedzy.

Kiedy warto wybrać się na studia?

Na studia warto wybrać się wtedy, gdy samodzielna nauka programowania nawet po tych paru miesiącach nie daje praktycznie żadnych widocznych efektów. Niektórzy nie mają po prostu odpowiednich predyspozycji do tego, by uczyć się na własną rękę, a w takim wypadku lepiej jednak zapłacić chociażby za studia zaoczne, by mimo wszystko zdobyć jakoś tę pożądaną wiedzę.

Studia programistyczne odbywają się w różnych trybach. Mogą być studiami dziennymi, na które będzie się uczęszczać od poniedziałku do piątku, ale mogą być też studiami zaocznymi, przygotowanymi z myślą o osobach pracujących, które tylko podczas weekendów są w stanie pozwolić sobie na dłuższe przesiadywanie na uczelni.

O zdalnej nauce programowania

Jeszcze jedna fajna opcja to natomiast zdalna nauka programowania. Ona również może odbywać się w ramach… normalnego studiowania! Internetowe uczelnie są coraz popularniejsze. Portal NaSalonach.pl poruszał już temat tego, że Polacy coraz chętniej studiują zdalnie i to nawet coraz częściej na prywatnych uczelniach. Niektóre „zwykłe” uczelnie także zaczęły wprowadzać do swoich ofert możliwość kształcenia zdalnego na wybranych kierunkach, do których często zalicza się właśnie kierunki informatyczne, czyli chociażby ten związany z programowaniem.

Kilkuletnie studia wymagają jednak pełnego zaangażowania w dłuższym okresie czasu. Mimo iż są czymś wartościowym, raczej nie będą dobrą opcją dla tych, którzy pragną jak najszybciej zdobyć nowy zawód i nie chcą poświęcać na realizację tego celu kilku lat. Studia mają też ten minus, że często uczą tego, co tak naprawdę nie znajduje dla siebie odniesienia w rzeczywistej pracy w firmie IT. Kurs programowania skoncentrowany na czystym programowaniu nieraz okaże się więc bardziej wartościowy.