Odzież ekologiczna nowym trendem modowym

Ubrania ekologiczne i naturalne to nie tylko zwykły trend, lecz to konieczność rozwojowa. Coraz więcej z nas stara się odżywiać ekologicznie, korzystać z ekologicznych kosmetyków. Nic w tym dziwnego, że coraz więcej firm z sektora premium zdecydowała się na produkcję ubrań ekologicznych, idąc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów.

Czym charakteryzują się eko ubrania?

Ubrania ekologiczne, naturalne dają poczucie swobody i wolności. Portal www.realista.pl podkreśla nawet, że obecnie jest to styl życia. Wyróżnia się cztery cechy, które pozwalają na nazwanie odzieży ekologiczną, to jest bawełna organiczna, recykling, zasady sprawiedliwego handlu, lokalność. Bawełna organiczna to ubrania wykonane z materiału przyjaznego środowisku, czyli uprawiane zgodnie z zasadami ekologicznego rolnictwa bez pestycydów, GMO. Ubrania ekologiczne cechują się również tym, że są wykonane z materiałów z recyklingu, jest nazywana odzieżą r-PET, przy jej produkcji ponownie wykorzystuje się pewne surowce. Powtórne przetworzenie poliestru powoduję redukcję emisji CO2 względem produkcji tradycyjnego poliestru do 75 procent.

Coraz więcej odzieży ekologicznej na rynku

Producenci odzieży ekologicznej muszą spełniać pewne wymagania społeczne, ekonomiczne i ekologiczne. Muszą dbać o ochronę zdrowia, bezpieczeństwa, rolników zbierających bawełnę. Promowanie oszczędzania wody i niestosowania środków modyfikowanych genetycznie i szkodliwych. Kolejną cechą ubrań ekologicznych jest lokalność sprzedaży, korzystanie tylko z polskich szwalni a materiały dostarczają tylko polskie przedsiębiorstwa. Ubrania ekologiczne powinny spełniać wszystkie wytyczne, aby były przyjazne środowisku.