IaaS – jeden z modeli dostępu do public cloud. Czym się wyróżnia?

Infrastructure as a Service, czyli infrastruktura jako usługa, to jeden z modeli dostępu do usług chmurowych (ang. cloud computing). Gwarantuje on dostęp do zasobów informatycznych za pośrednictwem sieci. Dokładna ilość mocy obliczeniowej oraz przestrzeni dyskowej uzależniona jest od wymagań konkretnego klienta. Najważniejszym atutem IaaS jest niewątpliwie spora oszczędność pieniędzy i czasu oraz znaczący wzrost bezpieczeństwa wszystkich przetwarzanych przez nas danych. Oto, co warto wiedzieć na temat IaaS.

Na czym polega IaaS, czyli Infrastructure as a Service?

IaaS, czyli Infrastructure as a Service, to jeden z modeli oferowania usług chmurowych, gdzie dostawcy chmurowi gwarantują swoim klientom wyjątkowo elastyczną i skalowalną infrastrukturę IT dostosowaną do potrzeb klientów.

Dostawca chmury obliczeniowej zarządza fizycznymi zasobami – serwerami, pamięcią masową itd. Z kolei klienci, którzy korzystają z usług chmurowych w ramach modelu IaaS, mają zapewnioną całkowitą kontrolę nad systemem operacyjnym i wszystkimi przetwarzanymi danymi. Warto zaznaczyć, że IaaS wiąże się z zapewnieniem klientom bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa, co niewątpliwie jest niezwykle istotnym atutem tego rozwiązania. 

IaaS – dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Skorzystanie z chmury obliczeniowej w ramach modelu IaaS ma wiele korzyści. Przede wszystkim całą infrastrukturę chmurową utrzymuje dostawca usługi – klient nie musi zajmować się konserwacją czy zarządzaniem serwerami, co stanowi ogromną oszczędność pieniędzy i czasu. Dzięki temu można w 100% skupić się na swoim biznesie.

Warto też wskazać, że omawiane rozwiązanie jest w pełni skalowalne. W razie wystąpienia takiej potrzeby można dodawać zasoby w takiej ilości, jakiej potrzebujemy w danej chwili. W przypadku dużych wzrostów obciążenia, łatwo można skalować infrastrukturę IT. Właściciel danych jednocześnie zachowuje nad nimi pełną kontrolę. Zadaniem dostawców tych usług jest również dbałość o ich aktualizację, dlatego zawsze mamy pewność, iż są one w pełni dostosowane do aktualnych trendów rynkowych.