Czego nie wiedziałeś o świecie informatyki? – 5 interesujących faktów

Informatyka, urządzenia elektryczne, a w tym komputery to istotna część naszego codziennego życia.

W ciągu ostatnich lat odmieniły istniejące biznesy, relacje, czy rozpowszechniły dostęp do zakupów online. Jakie są najciekawsze fakty o komputerach i sieci? Na pewno o nich nie słyszałeś!

Sterowanie pociskami nuklearnymi – hasło od USA

Stany zjednoczone dla komputerowego sterowania pociskami nuklearnymi wybrały hasło 00000000 i nie zostało ono zmienione przez osiem lat.

500 dolarów dla hakera?

Platforma społecznościowa Facebook oferuje do 500 dolarów dla hakerów, którzy znajdą jakikolwiek błąd dotyczący bezpieczeństwa, jednak nie mogą swoimi działaniami wyrządzać szkody.

Fugaku – superkomputer i badania maseczek

Fugaku to najszybszy superkomputer na świecie. Wyróżnia go niskie zużycie energii, wysoka wydajność obliczeniowa oraz możliwość uzyskiwania przełomowych wyników.

Podczas pandemii koronawirusa przy jego wykorzystaniu zostały przeprowadzone badania nad wydajnością masek bawełnianych, poliestrowych oraz wykonanych z włókniny – w jak dużym stopniu poszczególne maski chronią przed kropelkami wydzielającymi się z jamy ustnej.

Więcej o tym niesamowitym komputerze przeczytasz tutaj: https://e-gracz.pl/poznaj-fugaku-czyli-najszybszy-komputer-na-swiecie/.

Pendrive niczym gra zręcznościowa

Pendrive MNEMOSYNE to gadżet dla ludzi lubiących wyzwania i łamigłówki, a dodatkowo z dużym zasobem wolnej gotówki. Nośnik posiada 16 GB, a skorzystać z niego można po ułożeniu aluminiowych i ręcznie robionych sześcianów – można porównać je do puzzli. Urządzenie to efekt pracy dwóch japońskich projektantów, a każde pendrive tworzony jest na indywidualne zamówienie. Cena tego nośnika pamięci oscyluje wokół 7400 euro.

elgoog.im – co to jest?

To nic innego jak google pisane wstecz. Jest to lustrzana strona internetowa Google Search z wynikami wyszukiwania, które są poziomo odwrócone. Nieoficjalna strona elgooG pierwotnie została stworzona dla zabawy, lecz w 2002 roku zaczęła zdobywać popularność